Alábbiakban a tacskókra jellemző bénulás (sokszor csak tacskóbénulásnak nevezik) szinte kötelező érvényű műtétjét követően az otthoni teendőket mutatjuk be, melyekkel elősegíthetjük, meggyorsíthatjuk a gyógyulást.
FONTOS kiemelni azonban, hogy ez egy általános tájékoztatás, egyes esetekben szükséges eltérni, ezért az alábbi lista nem váltja ki a doktorral történő konzultációt! A fizioterápia során az állat aktuális állapotához mérten alkalmazzuk a kezeléseket és módosítsuk az otthoni teendőket, ezek elvégzése nagyban segíti a felépülést! Az állatorvos által előírt kontrollvizsgálatokat tartsuk be!
Fontos az is, hogy állapotromlás, láz, fertőző betegség vagy a bőr sérülése esetén fel kell függeszteni a kezelést és azonnal állatorvoshoz fordulni.
Otthoni teendők
Lazító masszázs a mellső lábakra és a gerincmenti izomzatra
A masszázs célja, hogy a fájdalmat csökkentsük, oldjuk a letapadásokat, pozitív irányba befolyásoljuk az izomtónust, illetve, hogy elősegítsük az izom aktivitást. Erős simításokkal készítsük elő az adott területet, utána lassú, körkörös mozdulatokkal masszírozzunk fentről lefelé, a szőr növekedésével megegyező irányban. Dolgozhatunk ujjbeggyel vagy tenyérgyökkel. Következhet a nagyobb, tömeges izmok dörzsölése a két tenyerünk között, majd alátámasztva kirázzuk a végtagot. Fontos, hogy csontokat nem masszírozunk, csak az izmokat. Ha bármilyen csomót, vagy egyéb szokatlan képletet vagy sebet találunk, azt ne masszírozzuk és forduljon állatorvoshoz!
A hátsó lábakon:
Ingerfogások: Ütögessük, dörzsöljük a végtagot a szőr növekedésével ellentétes irányban lentről felfelé. Használhatjuk erre a kezünkön kívül puhább műanyag hajkefét, durvább anyagú kesztyűt akár. Ne okozzunk sérülést, illetve ha seb vagy kipirosodás van a területen azt kerüljük ki. Ha bármilyen csomót, vagy egyéb szokatlan képletet vagy sebet találunk, azt ne masszírozzuk és forduljon állatorvoshoz!
Flexor-reflex gyakorlat: Fogjuk meg a kutyus mancsát és ingereljük, csiklandozzuk, dörzsöljük, csípjük meg a lábujjak közötti bőrrészt, a talppárnákat. Ha a flexor-reflex kiváltódik, a kutya reflexesen elhúzza a mancsát. Ennek az elhúzásnak ne engedjünk, fogjuk a végtagot és tartsunk ellent az elhúzásnak. Folytassuk az ingerlést kb. 5 reflexes elhúzásig. Végezzük el az összes érintett végtagon. Ha a kutyus már nehezen viseli ezt a gyakorlatot, abbahagyhatjuk.
Bicikliztetés: A páciens feküdjön az oldalán. A végtagot alátámasztjuk és a talajjal, a testével párhuzamosan mozgatjuk előre a végtagot a tanult módon, utánozva a lépést. Lassan, nem erővel dolgozunk, nem feszegetjük, nem mozgatjuk a fiziológiás mozgáspályán túl. 15-20 mozdulatot végzünk masszázs után.
Megemelt etetes/itatás: Emeljük meg az etető/itató tálat olyan magasságig, hogy a kutya nyújtott végtagokkal állva tudja használni azokat.
Hólyagnyomás: Amennyiben a vizelet nem ürül akaratlagosan, vagy csöpög, hólyagnyomást kell alkalmazni. A hólyagnyomást a kezelőorvos mutatja be, amely alapján otthon is kivitelezhető. Ha a vizelet szúrós szagú, véres vagy gennyes, mihamarabb keresse fel állatorvosát!
Asszisztált séta: Helyezzünk törölközőt/sálat/segítőhámot a kutya medencéje, hasa alá és segítsük a kutyust séta közben éppen csak annyira, hogy ne dőljön el. Ügyeljünk arra, hogy a hátulsó végtagokra is helyeződjön súly, lehetőleg a talpak érintkezzenek a talajjal lépés közben. Ha a lábfej érintkezik a talajjal, kizárólag puhább földön, füves területen, vagy szőnyegen sétáljunk vele, hogy ne sértse fel a bőrt. Ha ez nem megoldható adjunk a kutyusra védőzoknit. Javasolt nyakörv/hám és póráz használata séta közben, hogy a kutyus tempóját az állapotához tudjuk igazítani és a hátulsó testfelet csak segíteni tudjuk amennyire az szükséges, nem szabad túlsegíteni sem a járást.
A rehabilitáció ideje alatt tilos az ugrálás, a futás, a játék, a hirtelen irányváltással járó mozdulatok vagy a javasoltnál több séta, javasolt a talaj csúszásmentesítése: a problémás végtag(ok) ilyen jellegű túlterhelése sérülésveszélyes lehet vagy nagyban lassítja a rehabilitációt.