Press "Enter" to skip to content

Táplálkozási jótanácsok a húsvéti ünnepekre

Az ünnepek fontos események, a hagyományok ápolása kiemelkedő értéke a kultúránknak.

A húsvét – hasonlóan a karácsonyhoz – a családi összejöveteleken bőséges étkezéssel jár együtt. Kis odafigyeléssel, a hagyományos, ünnepi ételek fogyasztása mellett is betarthatjuk az egészséges táplálkozás ajánlásait.

Ünnepi ételek

A sonka az egyik legjellegzetesebb húsvéti finomság, energia- és zsírtartalma viszonylag magas, jelentős mennyiségű sót is tartalmaz. A magas vérnyomásban, szív és érrendszeri betegségekben szenvedők több vízben főzzék meg, és keveset fogyasszanak belőle.

A bárány az ünnep „áldozati” étele, melynek energia- és tápanyagértékei a sovány sertéshúséhoz hasonlóak.

Tojás nélkül nincs húsvét, ami gazdag forrása a folsavnak, A-, B-, D- vitaminoknak, a cinknek és a vasnak, fehérjéi pedig magas biológiai értékűek. Koleszterintartalma azonban magas, 1 darab tojássárgája 180 mg-ot tartalmaz (naponta maximum 300 mg koleszterin bevitel az ajánlott).

A hagyományos húsvéti ételek mellett használjuk ki a tavasz előnyeit, fogyasszunk friss zöldségféléket (retek, újhagyma, fejes saláta, kínai kel stb.), készítsünk belőlük salátát. A magas zsír- és energiatartalmú majonéz helyett részesítsük előnyben a joghurtos, vagy a hidegen sajtolt olaj alapú önteteket. A sonkához, tojáshoz érdemes a teljes kiőrlésű lisztből készült, különféle magvas, korpás kenyeret, illetve kiflit, zsemlét választani.

A csokoládéfigurákból (nyúl, tojás, bárány, csirke, stb.) és édességcsomagokból jelentős mennyiség fogy húsvétkor. A minőséget részesítsük előnyben a mennyiséggel és az olcsó árral szemben. A magasabb kakaótartalommal és a kedvezőbb beltartalmi értékekkel rendelkező nyalánkságokat válasszuk inkább, mint a bevonómassza minőségű édességeket. Ha a jobb minőség mellett döntünk, igaz a mondás: „a kevesebb több”. Fontos, hogy a gyerekeket ne hagyjuk egész nap édességeket nassolni.

Az otthon sütött süteményekhez is jó minőségű alapanyagokat válasszunk, a magas kalóriatartamú, margarinos sütemények helyett készítsünk inkább puding alapú tölteléket gyümölcsökkel, ami lehet friss, fagyasztott, vagy akár aszalt is, használhatunk olajos magvakat is. Így vitaminokban, ásványi anyagokban gazdag lesz a húsvéti asztalra kerülő édesség. Célszerű a süteményeket kisebb szeletekre vágni és így tálalni.

A hétköznapok alatt is legyünk mértékletesek, húsvétkor a mértéktartás különösen ajánlott, nemcsak az ételek tekintetében, hanem az alkoholfogyasztás terén is, mely locsolkodás során szokott nehézséget okozni. Volán mögé ülni mindig csak józanul szabad, nem jelenthet kivételt semmilyen esemény. Ne feledkezzünk meg róla, hogy az alkohol méreg. Számos negatív hatása van, bőséges, zsíros fűszeres étellel együtt fogyasztva az arra érzékenyeknél máj, epe, hasnyálmirigy, gyomor problémákat okozhat, ami akár kórházi kezelést is szükségessé tehet. A fogyókúrázóknak tudni kell, hogy az alkoholnak jelentős a kalóriatartalma.

Készítette: Somogy Megyei Kormányhivatal Népegészségügyi Szakigazgatási Szerv

Mission News Theme by Compete Themes.